PAYLAŞ

Futbol ve birkaç spor branşından başka ilerleme gösteremeyen Salihli, bu günlerde hentbol ile gündemde. Salihli Endüstri Meslek Lisesi, bu konuda okul sporlarından çıkıp, 2. Lig’e kadar yükselmiş durumda. Salihli Endüstri Meslek Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Yasin Nişli ile harekete geçen hentbol takımı, şu an bir çok kulübün olmak istediği seviyede mücadele ediyor.

Salihli de hentbolun öyküsü 2010 yılında Beden Eğitimi Öğretmeni Yasin Nşli‘nin Salihli EML ne atanması ile başladı. O yıllarda ilçe de ne ilkokul ve ortaokullar da ne de liselerde hentbol branşında hiç bir okul faaliyetlere katılmıyordu. Öğrencilerden oluşan kadrosuyla ciddi bir başarı elde eden Salihli Endüstri Meslek Lisesi Hentbol takımı’nın hikayesini, başarının mimarı Yasin Nişli anlattı. Nişli, Salihli’li gençlerin başarısının desteklenmesi gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi; Okulun Salihli’nin en büyük eğitim yuvası olması sebebi ile öğrenci nüfusu oldukça çoktu. Okul da futbol, basketbol ve voleybol gibi takım sporlarında faaliyet gösteriyordu. 9. Sınıf öğrencilerinden oluşturduğumuz takım, 2011-2012 eğitim öğretim yılında ilk olarak boy gösterdi. 15 yaşında bir delikanlıya hiç bilmediği bir sporu öğretmenin zor olacağını biliyorduk. Bu dezavantajı ortadan kaldırmak için ilk önce hentbolu sevdirip öğrencilerime çok çalışmayı öğrettim. Okul çıkışları hafta sonları, resmi, dini tatiller, yaz tatilleri derken her bulduğumuz fırsatı değerlendirdik. Okulun asfalt sahasında, bir salon sporunu, özellikle düşerek oynanan bir sporu öğretmeye çalıştım.

2011-2012 sezonunu İl 4. sü olarak bitirdik. Hemen sonraki yıl okul takımımız, 2012-2013 eğitim öğretim yılında Manisa il birincisi oldu. O yıl Manisa’yı iller arası müsabakalarda temsil ettik. Sonraki yıllarda 2017-2018 eğitim öğretim yılına, yani bu seneye kadar tam 6 finali üst üste oynadık. Bunların üçünde il birincisi, üçünde de il ikincisi olduk. Bir kez iller arası müsabakalarda yarı finale çıktık, bir çok kez de yarı finalleri son maçlarda bir farklı mağlubiyetlerle kaçırdık. Okul maçlarındaki bu başarıları desteklemek ve sporcularımızın maç sayılarını arttırmak amacı ile Salihli’deki çeşitli spor kulüpleri ile görüşerek sporcularımız ve kendi imkanlarımızla kulüp müsabakalarına katıldık. 4 yıl üst üste gençler de ve yıldızlarda birinci olup iller arası müsabakalar katıldık. Okul ve kulüp maçlarındaki bu başarılar sporcularımızın önemli ölçüde gelişmesini sağladı. 2016 yılının kasım ayında Salihli Belediyespor yetkililerine hentbol branşı açmaları için talepte bulunduk, onlar da kabul ettiler. Gençler ve yıldızlarda il birincisi olarak Salihli’yi ve ilimizi Türkiye Şampiyonaları’nda temsil ettik. Aynı gençlerle 2017 Haziran ayında Sinop ilinde yapılan THF Bölgesel lig grup müsabakasında 2. olarak Bölgesel Lig Finalleri’ne kalmayı başardık. Temmuz ayında Ankara’da yapılan ve kadrolarında tecrübeli sporcularından kurulu, hatta eski milli takım sporcularının olduğu birbirinden güçlü sekiz takımın katıldığı final müsabakalarında 3. olarak THF 2. Ligi’nde oynamaya hak kazandık.

Bizleri burada en çok mutlu eden olay, takımımızdaki sporcuların 3’ü bir önceki yıl mezun, geri kalan tamamının ise lise öğrencisi olmasıdır. Hepsi de hayatlarında hiç bir lig ve de başka bir kulüp tecrübesi yaşamamış kendi yetiştirdiğimiz Salihli’nin kendi öz çocuklarıdır. Dışarıdan hiç bir transfer yapılmadı. Çocuklar bu başarılarından dolayı hiçbir beklenti içerisinde bulunmadılar. 2017-2018 sezonunda.

ÇOCUKLARIN TEK BİR İSTEKLERİ VAR

THF 2.ligi C Grubu’nda ilimizin tek takımı olarak zorlu rakiplerle çetin bir mücadeleye giren bu çocukların tek bir istekleri var. Kendilerini bu ligde ispat etmek, bu sporu ilçelerindeki ve çevrelerindeki insanlara tanıtmak. Salihli de THF nin belirlediği standartlara uygun bir salon olmadığı için müsabakalarını Manisa çok amaçlı spor salonunda oynamak zorunda olan gençler Manisalı spor severlerden destek bekliyor. Hedefleri, bu yıl ligde kalıp önümüzdeki yıllarda çok daha büyük başarılar peşinde koşmak. Alt yapıların desteklenmediği gençlere yatırım yerine günü kurtaran projelerle belediye ve ülke kaynakları yanlış değerlendirilen ülkemizde Salihli’li gençlerin başarısı örnek olmalı. Yöneticilerimiz, antrenörlerimiz geleceği kurtarmak için bir an önce gençliğimize dört elle sarılmalı, bütün yatırımları onların üzerine gençlerimiz için yapmalıdır. Aybars ÜSTÜN (Manisa’da Güne Bakış)

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here