PAYLAŞ

Arsenal Altyapı Antrenörü ve Futbol Bilim Uzmanı Emre Aydemir, Radyospor’da yayınlanan Sabah Sporu programında Barış Ertül ve Selçuk Aytekin’in konuğu oldu.

A Milli Takım, futbol altyapıları ve Süper Lig konularında çarpıcı açıklamalarda bulunan Aydemir, Süper Lig’deki şampiyonluk yarışını da değerlendirdi.

Bu akşam karşılaşacağımız İsveç Milli Takımı ve İsveç futbol kültürü hakkında bilgiler veren Emre Aydemir “İsveç sistem üzerine giden bir futbol ülkesi, başka ülkelerden 5 bilgi alıp onu 25’e çevirmeye çalışan bir futbol anlayışına sahipler. İsveç’te kulüplerle federasyon arasında çok iyi bir ilişki var. Öncelikle antrenörleri geliştirmeye çalışıyorlar çünkü antrenörlerinizi kaliteli hale getiremezseniz zaten oyuncular da kaliteli hale gelemez. İsveç futbolu da bunun üzerine çalışmalar yapıyor. İngiltere’den Almanya’dan Fransa’dan belirli stratejiler alarak kendi eksiklerini tamamlayıp ülke futbolunu geliştirmeye çalışıyorlar” dedi.

İşte Aydemir’in sözlerinden öne çıkanlar:

“İsveç Futbol Federasyonu kendi oyuncularının İngiltere’ye transfer olmaları durumunda orada yabancılık çekmemesi için önceden önlem alarak eğitimler vermeye çalışıyor.”

“Türkiye’de çok eğitim verdim ve şunu gördüm Türkiye’de bir sistem yok. Dünya bu işte bilimle ilerlerken, Türkiye fikirle ilerliyor.”

İngiliz kulüpleri altyapı antrenörleri için hangi özellikleri arıyor?

“Manchester United, Chelsea, Southampton gibi takımlar U-14’e ya da U-16’ya antrenör alacakları zaman kriteleri şu; İngiltere Futbol Federasyonu üyesi olması lazım, en az 5 yıl çalışmış olması lazım, üniversite okumuş olması gerekiyor. Kulüpler bu ilanları kendi sitelerinden yayınlıyor ancak bizde kulüpler bu kadar şeffaf değil.”

“Türkiye’de federasyonun kulüpleri denetleyerek hareket etmesi lazım ve sistemin baştan kurulması gerekiyor. Futbolun gelişimi bundan kaynaklanır.”

“Besyo’lardaki eğitim seviyeleri de düşük ve federasyon tarafından denetlenmiyor. Stratejinin baştan oluşması lazım.”

“Bizim ülkemizde bilgi değil, fikir sahibi olan hayatından Edirne’den öte geçmemiş, pratik yapmamış, başka ülkelerin detayını merak etmemiş antrenörler yetişiyor.”

Yabancı sınırıyla ilgili flaş yorum!

“Koskoca ülkenin başında eğer Lucescu varsa o ülkenin oturup 3 defa düşünmesi lazım.”

“Lucescu’nun artık bir heyecanı olmadığını sadece birkaç stratejisinin olduğunu ve kendisini güncelleyemediğini düşünüyorum.”

“Bence Süper Lig’e Türk oyuncu kısıtlaması getirilmesi gerekir. Türk oyuncular iyi altyapı eğitimi almadığı için size verecekleri çok şeyi olamıyor.

“Türkiye’de 3 büyük kulübün 2’sinden teklif aldım. Yaklaşık bir ay önce ayrı bir takımdan da teklif aldım. İngiltere’de lise ve üniversite okudum, yaklaşık 8 yıldır İngiltere Futbol Federasyonu üyesiyim, Avrupa’da eğitim veriyorum ama ne olursa olsun siz onlardan değilsiniz. Türkiye’de bilim anlamında bir durum oluşursa burada çalışmak isterim.”

Süper Lig yorumu!

“Galatasaray’ın en büyük artısı Fatih Hoca. Çok iyi bir lider. Forvet konusu sorun olacak ama yine de şampiyonluğun en güçlü iki adayından biri Galatasaray’dır”

“Fenerbahçe için bir şeyler söylemek için 4 hafta var. Takım hazır değil. Aykut Hoca’nın aldığı oyuncular çok yetersizdi ve sistemi büyük takım sistemi değildi. Fenerbahçe’nin yeniden yapılanması zaman alır.”

“Beşiktaş takımı Galatasaray ile beraber şampiyonluğun en güçlü adaylarından biridir.” (Ajanspor)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here